Wymiana artystyczna pomiędzy uczniami Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu, a Departamentem Artystycznym Leyada High School w Jerozolimie

W dniach od 01- 08 grudnia uczniowie i nauczyciele naszej szkoły brali udział w międzynarodowej wymianie artystycznej w Izraelu. Do współpracy zaproszeni zostaliśmy przez Departament Artystyczny Leyada High School w Jerozolimie. Ze strony Polskiej w projekcie uczestniczyli następujący uczniowie; Tadeusz Niziołek, Urszula Taraszka, Zoja Postół, Olga Woźniak, Stanisław Maciejewski, Jonasz Hałas, Jakub Hałas, Agata Fogtman oraz Julia Stachowska. Celem naszego wyjazdu był udział we wspólnych Polsko – Izraelskich warsztatach artystycznych, które oparte były o idee pracy zespołowej. Punktem wyjścia realizowanych w ich trakcie ćwiczeń, były przywiezione oraz wykonane na miejscu fotografie.

W czasie wolnym od zajęć mieliśmy możliwość poznać niewielki fragment przebogatych zbiorów Muzeum Izraela, a także odwiedzić wielokulturowe miejsca Jerozolimy.

Do najbardziej poruszających punktów programu należała wizyta w Muzeum Holokaustu, Yad Vashem oraz przeprowadzone tam warsztaty. W ramach tej wizyty odwiedziliśmy także Muzeum Sztuki Holokaustu.

Na oddzielny wspomnienie zasługuje wystawa zrealizowanych prac, która była podsumowaniem całego projektu. Na jej wernisażu obecni byli; dyrektor Leyada High School, Pan Amir Gilead, nauczyciele; Yael Robin, Michal Karman, rodzice oraz uczniowie. Wieczór zakończyły wspólne Polsko – Izraelskie tańce, które prowadzili uczniowie Jonasz i Jakub Hałas.

Ostatni dzień spędziliśmy na wielogodzinnej wędrowce po Tel Avivie, która zakończyła się w porcie w Jaffie.

Ponadto, w trakcie tygodniowego pobytu, nasi uczniowie gromadzili materiał, dokumentujący istotne z ich punktu widzenia wrażenia, który będzie wykorzystany do realizacji przedstawienia audiowizualnego zatytułowanego „Jerozolima/Zmysły". Mamy nadzieję, że audycja ta przybliży społeczności naszej szkoły atmosferę miasta i jego okolic.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele; Andrzej Maldzis oraz Dawid Puszyński. Uczniowie zakwaterowani byli w domach rodzinnych swoich Izraelskich partnerów.

Na zakończenie chciałbym podkreślić, ze wyjazd nie byłby możliwy bez zaangażowania dwóch osób, mianowicie Pani Hany Lasman, która jest pomysłodawczynią projektu oraz Panu Andrzejowi Niziołkowi, który projekt zainicjował.

 

Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

ul. Junikowska 35
60-163 Poznań

sekretariat (at) lp.poznan.pl
tel. +48 61 868 48 68
fax +48 61 868 48 68

kom. +48 798 210 608