Projekt Edukacyjny „Sześć Odsłon Starożytności”

6aProjekt Edukacyjny „Sześć Odsłon Starożytności”

Projekt Edukacyjny „Sześć Odsłon Starożytności”

Liceum Plastyczne w Poznaniu zorganizowało, jak co roku, projekt ogólnoszkolny. Tym razem zgłębialiśmy tajemnice starożytności mniej znanej.

Młodzież zajęła się sześcioma obszarami kulturowymi, takimi jak:
• Australia i Oceania
• Indie
• Chiny
• Celtowie
• Słowianie
• Persja.

Każda klasa przygotowała prezentację jednego kręgu kulturowego. Składały się na nią:
• referat na sesji naukowej
• stoisko muzealne
• pokaz mody
• tańce etniczne.
Celem projektu było uzyskanie wiedzy spoza programów szkolnych, zdobycie umiejętności selekcjonowania informacji, tworzenia wypowiedzi naukowych, pracy w grupie. Młodzież mogła wykazać się talentami plastycznymi z różnych dziedzin sztuki (przygotowanie eksponatów muzealnych i stoisk, strojów itp.). Ze względu na kierunek kształcenia w naszym liceum, szczególnie ważne było wykorzystanie w praktyce głównych przedmiotów zawodowych: projektowania przestrzennego i reklamy wizualnej.
Udało się zmobilizować prawie całą szkołę – nauczyciele przedmiotów artystycznych pomogli przygotować oprawę plastyczną, wszyscy wzbogaciliśmy wiedzę o starożytności świetnie się przy tym bawiąc. Odwiedził nas słowiański woj i opowiedział o życiu codziennym, pokazując przyniesione eksponaty. Były ciasteczka celtyckie, chińskie wróżby w rogalikach, słowiańskie podpłomyki. Pod sufitem miotał się chiński wąż, głaskano skórę z kangura, losowano celtyckie imiona. Dziewczyny, przyszłe panny młode mogły liczyć na tradycyjne hinduskie ornamenty, malowane na dłoniach. Pracą kartograficzną poszczycić się mogła klasa przygotowująca Persję. Na lekcjach wf uczniowie ćwiczyli różne tańce starożytne i wykorzystali to na zakończenie imprezy.
Za rok prawdopodobnie inna odsłona kulturowa – być może średniowieczne klasztory, karnawał i …czarna śmierć?

Agnieszka Pijanowska – nauczyciel języka polskiego
Agata Barszowska – nauczyciel wf