INTERAKCJE 2014

interakcje2014 plakat internetNa przełomie września i października odbył się I Ogólnopolski Plener Projektowy dla uczniów klas starszych Liceów Plastycznych „INTERAKCJE 2014”. Plener został zorganizowany przez nauczycieli Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu oraz wpisany do Kalendarza Imprez Centrum Edukacji Artystycznej. Miejscem do którego przyjechali uczestnicy był pałac
w Skokach, Dom Plenerowy Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pomocy w organizacji udzieliło  Stowarzyszenie KRESKA działające przy LP w Poznaniu. Na plener przyjechało 32 uczniów liceów plastycznych z Łodzi, Wrocławia, Częstochowy, Zakopanego, Szczecina, Krakowa, Słupska, Koła, Koszalina, Katowic, Warszawy, Bydgoszczy i Poznania.
Od dziesięciu lat w Liceum Plastycznym w Poznaniu prowadzone są programowe plenery projektowe dla uczniów klas trzecich w oparciu o Autorski Program Pleneru Projektowego napisany przez nauczycielki przedmiotów projektowych - p. Mariolę Pieprzyk oraz p. Ludmiłę Kaźmierską. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu tego typu pleneru dało podstawy do napisania programu
i organizacji imprezy o zasięgu ogólnopolskim.
Uczestnicy mieli okazję min. wysłuchać wykładów prof. Marka Owsiana wykładowcy i Dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa UAP; dr Szymona Nawoja, asystenta w Pracowni Projektowania Wnętrz i Wystaw UAP oraz wykładu na temat  DESIGN THINKING pani Karoliny Prymas-Jóźwiak, nauczycielki LP w Poznaniu, warsztaty poprzedzone wykładem „DESIGN SKETCHING” prowadzone przez Macieja Bidermanna, architekta i projektanta. Tematy  wykonywanych ćwiczeń, koordynacja procesu realizacji oraz opieka merytoryczna, została przygotowana i prowadzona przez nauczycieli przedmiotów projektowych Liceum Plastycznego w Poznaniu - Mariolę Pieprzyk, Ludmiłę Kaźmierską, Konrada Juścińskiego oraz Tomasza Ryszczyńskiego.
Podczas pleneru zrealizowano szereg działań opartych na pracy koncepcyjno-rysunkowej. Pałac w Skokach i jego otoczenie stało się miejscem realizowania przez grupy uczestników zadań formułowanych przez nauczycieli prowadzących.
I Ogólnopolski Plener Projektowy dla uczniów klas starszych Liceów Plastycznych „INTERAKCJE 2014” zakończył się wernisażem podsumowującym wydarzenie oraz prezentującym zrealizowane prace i dokumentację całego procesu w postaci szkiców koncepcyjnych. Na wernisaż przybył pan wizytator Włodzimierz Gorzelańczyk, pani dyrektor Beata Bregier-Maldzis oraz nauczyciele Liceum Plastycznego w Poznaniu.

{youtube}QCY4GG6PxtA{/youtube}