logo projekt color "Proactive Learning - improving real life skills due to inclusive task-based activities"

erasmus

Opracowanie graficzne logotypu: Mariola Pieprzyk
Koncepcja: Waleria Morska

Relacja z drugiej mobilności do Szkoły w Pinheiro/Porto w Portugalii

W dniach 31 03. 2019 - 07. 04. 2019 r. odbyła się druga wymiana młodzieży w ramach projektu "Proactive Learning" Programu Erasmus +. Jej uczestnikami byli następujący uczniowie: Urszula Blachnierek, Danuta Kobylacka, Grażyna Olejniczak, Nikodem Pera

z klasy 3a, Agnieszka Dłużewska z klasy 2b oraz uczennica klasy 1b Zuzanna Meisner. Nauczycielami, sprawującymi opiekę nad uczniami byli koordynatorzy projektu Pani Katarzyna Maciąg, nauczycielka języka angielskiego oraz nauczyciel rysunku Pan Andrzej Maldzis. Gospodarzem była, leżąca w odległości ok. 30 kilometrów od Porto publiczna szkoła Agrupamento de Scholas de Pinhheiro.
Program wizyty, zresztą jak w większości tego typu wymian był bardzo bogaty. Zakładał

z jednej strony realizację konkretnych zadań zawartych w projekcie, z drugiej wypełniony był dużą ilością aktywności, których celem było przybliżenie nam bogactwa wielowiekowej kultury Portugalii, jako znaczącej części naszej wspólnej kultury Europejskiej.

Pierwszy dzień pobytu w Porto rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Sztuki Współczesnej, które jest własnością Fundacji Seralves. Muzeum znane jest z organizowania czasowych ekspozycji, w ramach których prezentowane są i promowane prace autorów z Portugalii. Mieliśmy okazję oglądać prace Joany Vasconcelos. Twórczość tej artystki znana jest już poza granicami Portugalii. W swoich instalacjach wykorzystuje ona motywy portugalskiej sztuki ludowej, oraz szeroko rozumianej rodzimej kultury, wpisując je w ponad narodowy kontekst. Po wizycie w muzeum spędziliśmy chwilę czasu nad Oceanem.

Po południu udaliśmy się do Pinheiro, gdzie miała miejsce uroczysta kolacja, w trakcie której zostaliśmy oficjalnie powitani przez dyrektora szkoły, a także mieliśmy przyjemność poznać wszystkie osoby zaangażowane w projekt ze szkół z Hiszpanii i z Portugalii.
Następnego dnia, we wtorek rozpoczęły się aktywności, które zostały zaplanowane w ramach  programu Erasmus+. Przez następne trzy przedpołudnia tj. we wtorek, środę i czwartek uczniowie, biorący udział w projekcie poznawali zasady oraz byli aktywnymi uczestnikami gier, przywiezionych przez poszczególne delegacje. W ramach tych aktywności odbyły się także lekcje, które poprowadzili nauczyciele Pani Katarzyna Maciąg z Polski, Pani Eva Acosta z Hiszpanii oraz Pan Andrzej Maldzis z Polski. Nasza grupa zaproszona została także do udziału w zajęciach plastycznych, a nasi uczniowie mieli okazję zrealizować własnoręcznie azuleios.

Popołudniami zwiedzaliśmy zabytki i urokliwe zakątki wielokolorowego Porto. Braliśmy udział w rejsie po rzece Douro, przepływając pod  jej sześcioma mostami. Wyposażeni w sprzęt wspinaczkowy, wspinaliśmy się na jeden z nich. Jeździliśmy dziewiętnastowiecznym wagonem electrico, by na koniec zejść do pełnych beczek porto piwnic Ramos Pintos.

Przy okazji wizyty w miasteczku Penafiel, byliśmy gośćmi burmistrza, który jest osobą odpowiedzialną za edukację w regionie.
Ostatnie trzy dni, mianowicie piątek, sobota, niedziela to epickie, całodniowe wycieczki

do miejsc związanych z historią Portugalii; Mafry, Sintry oraz Coimbry. Każde z tych miast zapisało się z osobna w historii i kulturze swojego kraju, a znajdujące sie w nich zabytki (pałace i uniwersytet) znajdują się na listach must see przewodników turystycznych.

W trakcie naszych wojaży, mieliśmy także okazję znaleźć się prawie 100 metrów pod ziemią w kompleksie jaskiń  Mira de Aire.

Żałować należy, że przez zdecydowanie większą część naszego pobytu w Portugalii padał deszcz.
Na zakończenie chcielibyśmy podkreślić niezwykle ciepłe przyjęcie z jakim spotkaliśmy się

ze strony gospodarzy, mam na myśli wszystkich; nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Chcielibyśmy także, jako koordynatorzy podziękować wszystkim uczestnikom tzw. drugiej mobilności do Porto za doskonałą współpracę, zaangażowanie oraz kreowanie wspaniałej atmosfery podczas całego pobytu.

Andrzej Maldzis, Katarzyna Maciąg / koordynatorzy projektu

Uczniowie II mobilności/ zdjęcia

Czytaj więcej...

Relacja z wymiany w programie Erasmus+

Za nami wizyta w Hiszpanii. W ramach projektu Erasmus+ pod hasłem "Proactive Learning: improving real life skills due to inclusive task-based activities", w dniach od 2 do 9 lutego bieżącego roku grupa 6 uczniów i 2 nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w pierwszym partnerskim spotkaniu szkół z Hiszpanii, Polski i Portugalii.

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim sprawozdaniem i foto relacją z wizyty.

Hiszpańska szkoła średnia IES Santo Domingo w El Ejido zorganizowała tygodniowy pobyt dla uczniów z Polski i Portugalii. Uczniowie goszczeni byli w domach swoich hiszpańskich partnerów, w których zdobywali nowe doświadczenia, poznawali nową kulturę i obyczaje, rozwijali swoje umiejętności językowe (angielski i hiszpański), a także, co zapewne najważniejsze w trakcie takich wyjazdów zawiązywali przyjaźnie.
Celem wizyty były poza wspomnianą powyżej integracją młodzieży, wymiana dobrych praktyk pedagogicznych oraz pogłębienie dotychczasowych kontaktów pomiędzy szkołami. Podczas spotkań roboczych wszystkie trzy instytucje zaprezentowały w formie filmów i prezentacji multimedialnych swoje szkoły, uczniów i miasta.
Każdy dzień wizyty obfitował w masę atrakcji, wycieczek i nowych doświadczeń. Zostaliśmy gorąco powitani przez Dyrekcję szkoły IES Santo Domingo, Nauczycieli oraz Rodziców uczniów, którzy na zorganizowanej w szkole kolacji podjęli nas pysznymi hiszpańskimi potrawami.
Byliśmy z wizytą u burmistrza El Ejido oraz odbyliśmy bardzo ciekawą lekcję z uprawy warzyw w jednej ze szklarni w okolicy El Ejido. Szklarnie, otaczające młode, niespełna 20 letnie miasteczko El Ejido są największym kompleksem szklarnianym na świecie.
Niezapomnianym przeżyciem była wycieczka do Alhambry, warownego zespołu pałacowego w Grenadzie, zabytku arabskiego budownictwa w Europie, które wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ponadto odwiedziliśmy charakterystyczne dla krainy Andaluzji tzw. białe miasteczka, Frigiliana oraz Mojacara, które uznawane są przez wielu za najpiękniejsze w regionie.
Pobyt w Hiszpanii dostarczył nam także wielu innych, nieprzewidzianych atrakcji. Całodniowa wizyta w parku rozrywki Oasys Mini Hollywood na pustyni Tabernas pozwoliła nam doświadczyć atmosfery iście jak z Dzikiego Zachodu. Byliśmy świadkami kilku zrealizowanych w poetyce westernu inscenizacji, które rozpoczęły się  od pokazów kowbojskiej strzelaniny, a zakończyły kankanem odtańczonym w saloonie.
Oprócz wycieczek, uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych, a nauczyciele z krajów partnerskich przeprowadzili zajęcia dla uczniów hiszpańskich. Taką wymianą dobrych praktyk w kontekście nauczania i uczenia się była lekcja z historii matematyki, poprowadzona przez nauczyciela z Portugalii. Uczniowie w teorii i praktyce uczyli się o systemie numerycznym starożytnych Babilończyków. Nauczyciele z Polski poprowadzili zajęcia z gry aktorskiej. Uczniowie, używając ruchu, mowy ciała i gestów stworzyli trzy krótkie etiudy aktorskie uwiecznione kamerą.
Cudowny klimat, bogactwo kulturowe, soczysta zieleń pomimo panującej w Europie zimy oraz niezapomniane wrażenia kulinarne na długo pozostaną z nami:)

Katarzyna Maciąg, Andrzej Maldzis / koordynatorzy projektu
Anna Jabłońska / zdjęcia

Czytaj więcej...

REGULAMINY UCZESTNICTWA W PROJEKCIE i ZGODY

Regulamin uczestnictwa: Pobierz plik...

Regulamin wyboru kandydatów: Pobierz plik...

Zgody: Pobierz plik...

PIERWSZA WYMIANA - HISZPANIA

Pierwsza wymiana - Hiszpania   

Szkoła goszcząca:

IES Santo Domingo w El Ejido

Kraje partnerskie:

Portugalia - Escola Básica e Secundária w Pinheiro

Polska  - Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

Czas trwania wymiany:

02 - 09 luty 2019

Nauczyciele i uczniowie biorący udział w wymianie:

Katarzyna Maciąg, Anna Jabłońska

Julia Ratajczak, Eryka Bitka, Zofia Galatis, Waleria Morska, Zofia Morawska,

Iga Walkowiak

Nauczyciele koordynujący projekt:

Andrzej Maldzis i Katarzyna Maciąg

Zadania projektowe pierwszej mobilności:

Uczniowie przygotowują prezentacje i filmy o tematyce: "Poznaj moje miasto w kontekście turystyki matematycznej", "Poznaj moją szkołę - przekrój różnorodności od talentów po trudności", "Język polski niezbędny na wszelki wypadek", "Moje hobby"

A w programie wymiany:

- pobyt w rodzina partnerskich, zajęcia w szkole, wycieczki do Tavernas - hiszpańskie MiniHollywood, Alhambra, Cabo de Gata, Alcazaba, Mojacara, Solar Central, zwiedzanie Ratusza w El Eijdo, Albaicini - gymkhana oraz wiele innych atrakcji.

Szkoły partnerskie

Szkoła partnerska - koordynująca projekt Erasmus+

Szkoła średnia Santo Domingo znajduje się w El Ejido. Rolnictwo jest głównym źródłem ekonomicznym El Ejido. Pedro Duque, hiszpański astronauta, powiedział w 2014 roku, że szklarnia w Almerii była najbardziej niesamowitą rzeczą, jaką widział w swoich kosmicznych podróżach.
Liceum Santo Domingo to najstarsza szkoła średnia w mieście. Jest to szkoła państwowa, która została otwarta w 1966 roku. W zeszłym roku świętowaliśmy pięćdziesięciolecie. Wzięło w nim udział około 927 uczniów różnych narodowości. Jest to przykład integracji, ponieważ współistnieją w niej uczniowie różnych kultur.
Oferuje szeroki zakres edukacyjny:
-  obowiązkowa szkoła średnia w wieku 12-16 lat,

-  obowiązkowej edukacji na poziomie średnim w nauce i technologii,
-  obowiązkowej edukacji na poziomie średnim w naukach społecznych,
-  obowiązkowej edukacji na poziomie średnim w edukacji humanistycznej,
-  obowiązkowej edukacji na poziomie średnim w sztuce,
-  średnie przygotowanie w opiece pielęgniarskiej pomocniczej,
-  średnie przygotowanie w ratownictwie w nagłych wypadkach.
Studenci są wyszkoleni do wykonywania pierwszej pracy lub kontynuowania studiów na uniwersytecie.

Czytaj więcej...

Liceum Plastyczne im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu

ul. Junikowska 35
60-163 Poznań

sekretariat (at) lp.poznan.pl
tel. +48 61 868 48 68
fax +48 61 868 48 68

kom. +48 798 210 608